Strelīcija

Strelīcija jeb karaliskā strelīcija (sava izskata dēļ dažkārt saukta arī par paradīzes putnu) pieder banānu (Musaceae) dzimtai, bet ne velti, jo pēc izskata šie augi ir savstarpēji līdzīgi, it īpaši to lielās lapas. Neskatoties uz piederību banānu dzimtai, tā ir izdalīta arī pati savā dzimtā – strelīciju (Strelitziaceae) dzimtā un ģintī, kas ietver vēl 5 strelīciju sugas, tomēr kā telpaugs mums pazīstama ir tieši karaliskā strelīcija jeb Strelitzia reginae. Lieki piebilst, ka šai strelīciju sugai ir izveidotas arī citas šķirnes un hibrīdi.

Karaliskā strelīcija, kā jau minēts, nereti saukta arī par paradīzes putnu, priecē tās īpašniekus ar varenām lapām, kā arī oranžos un zilos toņos krāsotiem ziediem, kas vizuāli atgādina kāda putna cekulu. Strelīcijas izcelsmes valsts ir Dienvidāfrika, kur tā aug gar upju krastiem, piekrastes krūmos, kā arī klajās vietās.

Latvijā strelīcijas ziedkāts sāk parādīties vien pašās vasaras beigās, proti, augusta beigās vai septembra sākumā, tomēr līdz ziedkāta uzziedēšanai vienmēr ir vēl jāpagaida. Zieds atplaukst ziemā, visbiežāk decembrī, iepriecinot savu īpašnieku kā Ziemassvētku dāvana. Ja jums ir vēlme audzēt strelīciju no sēklas, līdz ziedu sagaidīšanai ir jāapbruņojas ar pacietību, jo pirmie ziedi visbiežāk ir sagaidāmi vien pēc 4-5 gadiem, bet, ja līdz tam tā būs labi kopta, pēc tam tā ziedēs ik gadu, priecējot ar vairākiem ziediem vienlaikus. Strelīciju lapu izmērs var sasniegt pat 2 metru augstumu, tāpēc pirms strelīcijas iegādāšanās vajadzētu padomāt par to, vai tai būs pietiekoši daudz vietas, kur augt.

Vēlams, lai tai tiktu atvēlēta saulaina vai vismaz gaiša vieta pie kāda loga. Strelīcijām patīk saulainas un plašas vietas istabas temperatūrā, bet tai patīk atrasties arī radiatoru tuvumā. Ņemot vērā to, ka uz lielajām lapām ļoti ātri sakrājas putekļi, būtu nepieciešams tos regulāri notīrīt ar mitru lupatiņu, lai augs varētu brīvi elpot. Ņemot vērā to, ka savvaļā strelīcijām patīk augt mitrās vietās, arī mājās tām nevajadzētu likt vilties, proti, tās vajadzētu laistīt pietiekoši bieži – ik reizi, kad augsnes virskārta ir izžuvusi. Protams, vēsākos laika apstākļos tas nebūs tik bieži nepieciešams, jo dziļi podi ir spējīgi saglabāt mitrumu samērā ilgi, tomēr karstās vasaras dienās tās vajadzētu laistīt ik pēc 3-4 dienām. Strelīcijām ir nepieciešama labi drenējoša augsne ar pH 6,5, piemēram, māla-velēnu trūdzeme, lapu zeme, kūdra un grants, kas sajauktas attiecībā 2:2:1:1. Ja neesat pārliecināti par savām spējām izveidot augsni pašu spēkiem, iegādājieties tieši strelīcijām piemērotu augsnes substrātu, kas nopērkams specializētos veikalos. Strelīcijām nenoliedzami patīk, kad tās bagātīgi apgādā ar barības vielām, tāpēc varat izmantot dažādus kompleksos telpaugu mēslojumus vai organiskos mēslojumus. Ņemot vērā to, ka strelīcijai ir garas, resnas, bet tomēr trauslas saknes, tā, augot lielākai, ir jāpārstāda arvien dziļākā podā. Pārstādot jāuzmanās neievainot saknes. Strelīciju ziedēšanas miera periods visbiežāk ir maijā / jūnijā.