Rozes

Rozes ir tās puķes, kas, manuprāt visvairāk simbolizē mīlestību, un tāpēc arī šīs puķes tiek dāvinātas, gan kā mīlestība simbols Valentīnā, gan vienkāršos apsveikumos. Roze ir rožu dzimtas ziedaugs, kas dabīgi aug gan Eiropā, gan Āzijā un arī Dienvidamerikā, tomēr viskrāšņākās šķirnes un krāsu daudzveidības ir tieši šķirnēm, kas aug Āzijā. Rožu ģintī ir vairāki simti sugu, kas savā starpā var viegli hibridizēt un vairoties, radot neskaitāmas šķirnes, kuras pēc aplēsēm ir skaitāmas vairākos desmitos tūkstošu. Šīs šķirnes parasti tiek veidotas krustojot vairākas attālas rožu sugas, mēģinot iegūt vēl nebijušas iezīmes, kā krāsu vai izturību pret aukstumu, kā arī vienkārši iegūstot lielākus vai mazākus ziedus kādai konkrētai šķirnei. Kopumā rožu ģints augi mēdz būt dažnedažādāki, un tie ir sākot no pāris desmitu centimetru lieluma līdz pat vairāku metru augstumam. Rozes ir gan krūmainas, gan vien stiebra, gan arī vijīgas gluži, kā vīksnas, bet visām rožu sugām ir kopējas asās lapas un ērkšķi, kas noklāj visu puķes stublāju.

Rozes pasaulē tiek izmantotas visdažādākajos veidos, sākot no medicīnas un beidzot ar parfimēriju un izklaides industriju. Rožu nozīmē mūsu kultūrā ir redzama, gan pirmajās mākslīgi veidotajās krāsās, kas tika veidota no rožu lapiņām, gan arī ikvienā mīlas filmā, kur galvenais tēls pasniedz savai mīļotajai rožu klēpi, vai arī noklāj gultu ar rožu lapiņām. Rozēm ir salda un īpatnēji patīkama smarža tāpēc tās tiek izmantotas arī parfimērijas industrijā un turētas mājās, gaisa uzlabošanai, un daži rožu dzimtas augi pat tiek lietoti pārtikā!

Mūsdienās rozes tiek saudzētas lielās plantācijā,s kur parasti katrā laukā tiek audzēta tikai viena rožu šķirne, kas, protams, ir efektīvi, tomēr tas rada arī problēmas, jo viena šķirne ir daudz pakļautāka insektiem un baktērijām, jo nav spējusi aizsargāties pret šiem kaitēkļiem. Un tomēr, tas nav atturējis industrijas no šiem lielajiem laukiem, kas mums ļauj iegādāties svaigas rozes pat ziemas vidū, kad tās tiek vestas no citām pasaules malām, kur pašlaik ir vasara un šie augi aug griezdamies. Mums visiem ir nācies saskarties ar šīm skaistajām puķēm, bet mēs nereti aizmirstam, cik daudz kilometrus tām ir jāceļo, lai nonāktu tavās rokās un tu spētu to uzdāvināt kādam sev tuvam cilvēkam!