Orhidejas

Vairums ziedu veikalos ir iespējams iegādāties Orhidejas. Augs, kura ziedi krāšņi rotās jūsu balkonu vai istabas palodzi un iepriecinās jūs ar savu skaistumu reizē ir ļoti noslēpumains, un tam tiek piedēvēta sarežģītu augu reputācija. Orhideju dzimtas augi ir viendīgļlapju augi, kuri sastopams gandrīz visos pasaules kontinentos, izņemot Antarktīdu. Šobrīd zināmas aptuveni 24500 orhideju sugu, bet to sugu skaits varētu sasniegt pat 30 tūkstošus. Lielākoties orhidejas sastopamas tropu klimatiskajā joslā, lietusmežu reģionā. Latvijā dabā sastopamas 34 orhideju sugas. Lielākā daļa no tām ir iekļautas Latvijas Sarkanajā grāmatā. Mūsu valstī dabā tās sastopamas uz zemes, pļavās, purvos un mežos. Populārākās no tām: Smaržīgā naktsvijole (Platanthera bifolia), Dzeltenā dzegužkurpīte (Cypripedium calceolus) un Sarkanā cefalantēra (Cephalanthera rubra).

Orhidejas pamatā izmanto 3 lietās: kā garšvielu, kā košumaugus un arī tautas medicīnā.

Orhidejas ir ārkārtīgi daudzveidīgas savā izskata ziņā, jo to lielums var atšķirties amplitūdā no vairākiem metriem līdz pat sīkas monētas lielumam. Pamatā šie augi tiek audzēti telpās to krāšņo un skaisto ziedu dēļ. To kopšana mēdz būt sarežģīta, bet daudzām sugām tā ir pavisam vienkārša. Populārākās no veikalos nopērkamajām orhidejām ir: ‘’taureņu orhidejas’’ jeb falenopši (Phalaenopsis), miltonijas (Miltonia), kambrijas (cambria), vandas (Vanda sanderiana), dendrobijas (Dendrobium nobile) un oncīdijas (Oncidium). Pati pazīstamākā orhideja un tās zieds ir vaniļa (Vanilla fragrans, Vanilla planifolia), kura ir viena no pašām populārākajām garšvielām un savas patīkamās smaržas un garšas dēļ vairumā sastopama saldajos ēdienos.

Lai audzētu orhidejas, tām jāpievērš diezgan liela uzmanība un jāvelta savi spēki to kopšanai. Orhidejas ir ļoti jutīgas pret temperatūru. Sarežģīti audzēt ir tā saucamās ‘’aukstās’’ orhidejas, kuras labprāt uzturas zemā temperatūrā, kas parasti liedz to audzēšanu mājās, izņemot speciālos ‘’blokus’’, kuros temperatūru var regulēt. Mājokļos parasti audzētas tiek tās orhidejas, kuras pieradušas pie mērenas vai siltas temperatūras. Orhidejas nav vēlams uzglabāt keramikas vai jebkurā citas porainas virsmas podā, jo to saknes spēj pieaugt pie tādām virsmām, kas padara neiespējamu vēlāku to pārstādīšanu. Orhidejas nedrīkst atstāt pārāk lielā caurvējā vai pārāk daudz aplaistīt. Šie un citi konkrētām sugām nelabvēlīgi apstākļi var radīt bojājumus un ātri veicināt auga bojāeju.

Dažu orhideju gumi jeb viena no sakņu sastāvdaļām tiek izmantoti kā zāles tautas medicīnā. Dzegužpuķu, naktsvijoļu un gimnadēniju jaunie gumi ir visefektīvākie. Šīs zāles tika izmantotas universāli pret dažādām slimībām. Protams, mūsdienu medicīnas speciālisti noliedz šādu zāļu pielietojuma efektivitāti.

Kopumā orhidejas ir lielisks augs, kuru izvēlēties audzēšanai mājās, kā arī tā būtu lieliska dāvana jūsu paziņām, radiem un draugiem, kuri labprāt nodarbojas ar augu audzēšanu. To audzēšanai noteikti būs nepieciešams laiks un gribasspēks, bet tas atmaksāsies ar prieku par brīnumkrāšņā auga izskatu. Jāņem vērā, ka savvaļas orhidejas Latvijā ir salīdzinoši rets augs. Veikalos redzamās orhidejas pārsvarā ir hibrīdi un tiek audzētas masveidā, bet to skaistums, neatkarīgi no izcelsmes vai rašanās veida, ir vienādi līdzīgs.