Lilijas

Ja kādreiz ilgi nākas domāt, kādas puķes vislabāk dāvināt jubilejās vai kādos citos svinīgos pasākumos, reizē esot oriģinālam, tad lilijas ir vislabākais risinājums. Lilijas ir liliju dzimtas krāšņumaugi, kuri savvaļā aug tikai mērenajā joslā, bet kā dekoratīvos augus tās audzē visā pasaulē. Šis krāšņumaugs dabā sastopams mežos un kalnu pļavās, toties dažādas dekoratīvās šķirnes var iegādāties gandrīz jebkurā puķu veikalā. Latvijā dabā var sastapt divas liliju sugas – martagonlilijas (Lilium martagon) un pumpursīpolu lilijas (Lilium bulbiferum). Lielākajai daļai liliju ziediem ir ļoti spēcīga, bet patīkama smarža. Bieži vien lilijas var redzēt dažādu dzimtu īpašumu zīmēs vai ģērboņos.

Liliju garums dažādām šķirnēm ir atšķirīgs. Tās var būt 40 centimetrus garas un audzēt podā vai pat izstiepties līdz 2 metru garumam. Vienai lilijai parasti ir 3 līdz 10 ziedi, bet atsevišķos gadījumos var būt arī vairāk. Ziedu krāsa parasti ir balta, sarkana vai dzeltena un iespējami arī dažādi svītrojumi vai punktojumi attiecībā uz ziedu vizuālo izskatu.

Lilijas ir viens no vislabākajiem un interesantākajiem augiem tieši dārza darbu cienītājiem un puķu audzētājiem. Liliju audzēšana ir kā sava veida māksla, jo katrai šķirnei jāzina tās īpatnības un viss augšanas process noris ļoti atbildīgā gaisotnē. Piemēram, kāds ir pareizākais laiks liliju stādīšanai. Daudzi saka, ka tas ir rudens, citi, ka pavasaris. Taisnība ir abiem, jo dažādas liliju šķirnes var stādīt dažādos gadalaikos, un bez gadalaika liela nozīme arī ir augsnes īpašībām un stādu kopšanai.

Labs veids kā pelnīt ar liliju audzēšanu ir veidot to hibrīdus. Hibrīdu veidošana prasa zināšanas un laiku, bet jauniegūtie augi var nest lielu peļņu, jo tādu pasaulē ir ļoti maz vai nav pavisam un tos noteikti savā īpašumā būtu gatavi iegūt daudzi puķkopji.

Šis augs tiešām ir apbrīnojams, jo to mēs audzējam dārzā, liekam ziedu buķetēs, stādam podos un pat lietojam uzturā. Tāpēc arī to popularitāte pieaug gan Latvijā, gan visā pārējā pasaulē.