Brīnum auglis

Miracle fruit jeb brīnumu auglis, saukts arī par brīnumu ogu ir augs, kurš ir cēlies no Rietumu Āfrikas. Tā latīniskais nosaukums ir Synsepalum dulcificu, kas nozīmē, ka šis augs nāk no Synsepalum ģints, dulcificu sugas.

Šī auga interesantākā īpašība noteikti ir tas, ka, pēc šī augļa apēšanas, tas uz apmēram 30 minūtēm izmainīs to, kā tu uztver citu ēdienu garšu. Šis efekts ir pateicoties glikoigēnam ar nosaukumu mirakulins (miraculin), kurš it kā pakļauj tavas garšas kārpiņas un liek tām sagaršot saldumu, kur tā nemaz nav. Tāpēc pēc šī augļa ēšanas cilvēki uz kādu brīdi rūgtus un skābus ēdienus sagaršos kā ļoti saldus.

Kā jau minēju šis augs ir cēlies no Rietumāfrikas Tropiem. Dokumentos tas pirmo reizi parādās tikai ap 1725. gadu, kad rietumu pētnieki ievēroja, ka Rietumāfrikas ciltis pirms maltītēm košļā šos ogām līdzīgos augļus. Vēlāk šis auglis tika aizvest uz rietumiem, kur kļuva par jaunu veidu, kā izklaidēties. Tika rīkotas un nereti vēl joprojām tiek rīkotas ēdienu garšošanas ballītes, kurās cilvēki apēd šos brīnumu augļus un pēc tam mielojas ar tādām lietām kā citroniem, redīsiem un alu, lai redzētu, kā ir mainījusies to garšas uztvere.

Pats augs, kurš ražo šos augļus/ ogas, ir mūžzaļš krūmveida augs, kurš Āfrikas tropu klimatā vai tam līdzīgā klimatā parasti sasniedz 5 ar pus metru augstumu, taču vēsākos klimatos tas reti pārsniedz pusotra metra augstumu. Šī auga lapas ir garenas un tumši zaļā krāsā. Oriģinālā auga lapas ir parastas, taču nu jau ir radītas šī auga variācijas ar lielām un pat matainām lapām.

Brīnumu augļu auga ziedi ir nelieli un balti, taču augs tos ražo nevis vienreiz, kā vairums augu, bet vairākas reizes gadā. Pēc ziedu noziedēšanas sāk augt paši augļi, kas ir, nelieli, aptuveni 2 vai 3 centimetri gari, un spilgti sarkani. Par spīti šai krāsai, kas bieži nozīmē, ka auglis ir indīgs, šī auga ogas ir ēdamas. Šo sarkano augļu iekšpusē ir viena vienīga sēkla. Pats auglis nemaz negaršo saldi, taču, ja tu to pakošļāsi, kā rezultātā augļa mīkstums uz brīdi nonāks saskarē ar tavām garšas kārpiņām, tu varēsi izbaudīt šī augļa maģiskās īpašības.

Ja tu pats vēlies izaudzēt augus, kas ražos brīnumu ogas, tad tev būs nepieciešams iegādāties šī auga sēklas, kā arī nodrošināt tam ļoti siltu vidi un daudz gaismu. Vislabāk šādu augu būtu audzēt konteinerā vai speciālā siltumnīcā, jo augam nepatīk pat vismazākais vēsums vai sals, bet, ja tu vari nodrošināt karstu klimatu arī ārā, tad iestādi to vietā, kur tam būs nodrošināta daļēja ēna, jo šim augam arī nepatīk tieši saules stari. Bet tā augsni turi nedaudz mitru, taču ne slapju, jo augam nepatīk augt pārāk slapjā vidē.