Auglis – kivi

Kivi ir subtropu auglis, kuram ir ovāla olas forma. Tam ir brūngana un pūkaina miziņa, augļa mīkstums ir zaļā vai dzeltenā krāsā, kā arī ēdamajā daļā ir mazas, melnas sēkliņas. Šī eksotiskā augļa dzimtene ir Ķīna un sākotnēji to arī dēvēja par Ķīnas ērkšķogu, taču 20. gadsimtā tas izplatījās Jaunzēlandē, kur tas par godu Jaunzēlandē dzīvojošam putnam kivi arī ieguva savu pašreizējo nosaukumu. Šobrīd kivi tiek audzēts ne tikai šajās valstīs, bet arī Francijā, Itālijā, Čīlē un citur.

Eksotiskais auglis kivi primāri tiek izmantots ēšanai – tam ir neatkārojama, nedaudz skāba, bet tajā pat laikā arī salda un atspirdzinoša garša. Parasti to uzturā lieto svaigu – vispirms tikai auglis ir jānomizo, jo brūnā miziņa nav paredzēta ēšanai. Visbiežāk kivi izmanto tieši saldo ēdienu gatavošanā. Šo subtropu augli izmanto desertu garnēšanā, piemēram, saldējums ar kivi augļa gabaliņiem. Tāpat to izmanto kūku un pīrāgu pildījumiem, džemiem un ievārījumiem. Lai gan kivi vairāk asociējas ar saldajiem ēdieniem, tomēr šo augli plaši izmanto arī dažādu salātu pagatavošanā, kā arī gaļas ēdieniem. Kivi satur arī enzīmu, kura dēļ augli vajag lietot reizē ar gaļu. Olbaltumvielas šķeļošais enzīms padara gaļas un citas pārtikas grupas produktus mīkstākus un vieglāk sagremojamus. Līdz ar to kivi ir ļoti labs gremošanas sistēmas uzlabošanai. Turklāt šis enzīms palīdz ātrāk nogatavoties citiem augļiem, tāpēc kivi bieži vien tur kopā ar citiem augļiem, kuri vēl nav līdz galam nogatavojušies.

Kivi ir viens no veselīgākajiem augļiem, jo satur ļoti daudz veselībai noderīgas vielas. Augļa sastāvā ir dažādi vitamīni – A, B, C, D, E – , šķiedrvielas, kālijs, magnijs, varš, fosfors un citas vērtīgas vielas. Tas kalpo arī kā antioksidants un palīdz novērst dažādu slimību veidošanos.

Pirmkārt, eksotiskais auglis palīdz regulēt asinsspiedienu – kivī esošais augstais kālija līmenis samazina nātrija ietekmi, kas asinsspiedienu paaugstina.
Otrkārt, kivi sargā un uzlabo cilvēka ādas stāvokli. Auglī esošās vielas palīdz dabīgi veidoties kolagēnam, kas ļauj ātrāk sadzīt dažādiem ādas bojājumiem un pušumiem. Tāpat arī kivi izmanto, lai samazinātu ādas novecošanas pazīmes, kā piemēram, grumbiņas vai saules plankumus. Kivi var izmantot arī dažādu baktēriju iznīcināšanai, kas savairojušās kādā brūcē. Šajā auglī ir ļoti daudz C vitamīna, pat vairāk kā apelsīnā. Ja kivi tiek regulāri izmantots uzturā, tad C vitamīns palīdz cīnīties ar ādas iekaisumiem. Tāpat kivi sastāvā esošo vielu kombinācija sargā cilvēka DNS šūnas, kas nozīmē, ka auglis samazina ļaundabīgu audzēju rašanās risku.

Treškārt, subtropu auglis satur vielas, kas palīdz samazināt acu problēmas. Kivi samazina risku, ka laika gaitā mainīsies cilvēka acs struktūra, kā rezultātā cilvēkam var rasties redzes problēmas vai vispār var tikt zaudēta acu gaisma.

Ceturtkārt, eksotiskais auglis ir ieteicams tieši ar diabētu slimiem cilvēkiem. Tā sastāvā esošais glikēmiskais līmenis ir ļoti zems atšķirībā no citiem augļiem. Tas nozīmē, ka kivi strauji nepaaugstina cukura līmeni asinīs. Zemā glikēmiskā līmeņa dēļ auglis palīdz arī cīnīties ar lieko svaru.

Piektkārt, auglis palīdz samazināt risku saslimt ar sirds slimībām. Auglī esošās vielas novērš trombu veidošanos. Kivi arī samazina triglicerīna līmeni, līdz ar to palīdz novērst infarkta iespēju. Kivi ir arī dabīgs veids, kā samazināt holesterīna līmeni asinīs.

Kivi ir auglis, kurš bagātīgi satur sevī cilvēka organismam nepieciešamās vielas, kas arī palīdz izvairīties no dažādām slimībām. Lai izvairītos no dažādām saaukstēšanās slimībām, kivi ir regulāri jālieto uzturā, jo tas paaugstina imunitāti. Kivi lietošana samazina risku saslimt arī ar dažādām elpošanas slimībām, piemēram, astmu, kā arī samazina iespēju iegūt zarnu vēzi.

Tā kā eksotiskajā auglī esošās šķiedrvielas un vitamīni ir tik veselīgi tieši ādai, tad aizvien biežāk kā augļa zaļo vai dzelteno mīkstumu, tā arī brūno mizu izmanto skaistumkopšanas procedūru veikšanai gan salonos, gan mājas apstākļos. Iespējams pagatavot dažādas sejas maskas tikai no kivi vien, kas palīdz tonizēt ādu un padarīt to veselīgāku. Kivi izmanto arī ķermeņa skrubjos, ziepēs un citos produktos.